NC Labor 2020 Voter Guide

Your vote does count!

If you are looking for election-related material – including slates and flyers, voter tools and election info, and important dates and times – you have come to the right place!

Quick Links

FIND YOUR EARLY VOTING LOCATION

HOW TO VOTE

PREVIEW YOUR BALLOT

NC BOARD OF ELECTIONS

NC VOTER (dot) ORG

MY VOTE, MY RIGHT

Important Dates / Times

  • February 13 – first day of One-Stop Early Voting / Same-Day Registration for March 3rd Primary Election
  • February 25 – last day to request an absentee ballot by mail
  • February 29 – last day to One-Stop Early Voting / Same-Day Registration for March 3rd Primary Election
  • March 3 – Statewide Primary Election; polls open from 6:30 AM to 7:30 PM
  • October 9 – Regular voting registration deadline for November 3rd
  • October 15 – One-Stop Early Voting / Same-Day Registration for Nov. 3rd begins
  • October 31 – One-Stop Early Voting / Same-Day Registration ends for Nov. 3rd
  • November 3 – Statewide General Election; polls open from 6:30 AM to 7:30 PM

List of Endorsed Candidates / Slates

How you vote is a personal decision, but unions of working people like yours did the research, conducted interviews, and recommend these candidates in the March 3rd statewide primary election.

For March 3rd

Eastern NC CLC (Havelock, Jacksonville, Outer Banks area)

U.S. Senate: Cal Cunningham
Governor: Roy Cooper
Lt. Governor: Chaz Beasley
State Auditor: Beth A. Wood
State Treasurer: Ronnie Chatterji
Agriculture Commissioner: Jenna Wadsworth
State Superintendent: Keith A. Sutton
N.C. House 9: Brian Farkas

Paid for by NC State AFL-CIO and not endorsed by any candidate or candidate’s committee.

Eastern NC slate for March 3, 2020

Eastern Piedmont CLC (Roanoke Rapids, Wilson area)

U.S. Senate: Cal Cunningham
Governor: Roy Cooper
Lt. Governor: Chaz Beasley
State Auditor: Beth A. Wood
State Treasurer: Ronnie Chatterji
Agriculture Commissioner: Jenna Wadsworth
State Superintendent: Keith A. Sutton
N.C. House 24: Jean Farmer-Butterfield
N.C. House 27: Michael Wray
Northampton Co. Comm. 1: Charles Tyner, Sr.
Northampton Co. Comm. 2: Geneva Riddick-Faulkner
N.C. District Court Judge 6, Seat 3: Vershenia Moody

Paid for by NC State AFL-CIO and not endorsed by any candidate or candidate’s committee.

Eastern Piedmont CLC slate for March 3, 2020

Greater Sandhills CLC (Fayetteville area)

U.S. Senate: Cal Cunningham
Governor: Roy Cooper
Lt. Governor: Chaz Beasley
State Auditor: Beth A. Wood
State Treasurer: Ronnie Chatterji
Agriculture Commissioner: Jenna Wadsworth
State Superintendent: Keith A. Sutton
N.C. House 21: Raymond Smith
N.C. House 22: Albert Kirby
N.C. House 45: Frances Jackson

Paid for by NC State AFL-CIO and not endorsed by any candidate or candidate’s committee.

Greater Sandhills CLC slate for March 3, 2020

Southeastern NC CLC (Wilmington area)

U.S. Senate: Cal Cunningham
Governor: Roy Cooper
Lt. Governor: Chaz Beasley
State Auditor: Beth A. Wood
State Treasurer: Ronnie Chatterji
Agriculture Commissioner: Jenna Wadsworth
State Superintendent: Keith A. Sutton

Paid for by NC State AFL-CIO and not endorsed by any candidate or candidate’s committee.

Southeastern NC CLC slate for March 3, 2020

Southern Piedmont CLC (Charlotte, Concord, Gastonia area)

U.S. Senate: Cal Cunningham
U.S. House: Alma Adams
Governor: Roy Cooper
Lt. Governor: Chaz Beasley
State Auditor: Beth A. Wood
State Treasurer: Ronnie Chatterji
Agriculture Commissioner: Jenna Wadsworth
State Superintendent: Keith A. Sutton
N.C. Senate 38: Mujtaba Mohammed
N.C. House 82: Aimy Steele
Mecklenburg Co. Comm. At-Large: Ray McKinnon
Mecklenburg Co. Comm. At-Large: Patricia (Pat) Cotham
N.C. District Court Judge 26, Seat 2: Aretha Blake

Paid for by NC State AFL-CIO and not endorsed by any candidate or candidate’s committee.

Southern Piedmont CLC slate for March 3, 2020

Triangle Labor Council (Raleigh, Durham, Chapel Hill area)

U.S. Senate: Cal Cunningham
U.S. Congress 2: Deborah Ross
U.S. Congress 4: David Price
Governor: Roy Cooper
Lt. Governor: Chaz Beasley
State Auditor: Beth A. Wood
State Treasurer: Ronnie Chatterji
Agriculture Commissioner: Jenna Wadsworth
State Superintendent: Keith A. Sutton
N.C. Senate 18: Sarah Crawford
N.C. Senate 20: Pierce Freelon
N.C. House 33: Rosa Gill

Paid for by NC State AFL-CIO and not endorsed by any candidate or candidate’s committee.

Triangle Labor Council slate for March 3, 2020

Triad CLC (Greensboro, Reidsville, Winston-Salem area)

U.S. Senate: Cal Cunningham
U.S. House: Kathy Manning
Governor: Roy Cooper
Lt. Governor: Chaz Beasley
State Auditor: Beth A. Wood
State Treasurer: Ronnie Chatterji
Agriculture Commissioner: Jenna Wadsworth
State Superintendent: Keith A. Sutton
N.C. House 71: Evelyn Terry
N.C. House 75: Gardenia Henley
Guilford Co. Board of Ed. 7: Bettye Jenkins
Guilford Co. Commission 5: Carly Cooke
Guilford Co. Commission 8: Melvin (Skip) Alston
Winston-Salem Mayor: Allen Joines
Winston-Salem City Council East Ward: Annette Scippio
N.C. District Court Judge 18, Seat 4: Tomakio Gause
N.C. District Court Judge 18, Seat 12: Gavin Reardon
N.C. District Court Judge 18, Seat 7: Angela Foster

Paid for by NC State AFL-CIO and not endorsed by any candidate or candidate’s committee.

Triad CLC slate for March 3, 2020

Western NC CLC (Asheville, Boone area)

U.S. Senate: Cal Cunningham
U.S. House: Moe Davis
Governor: Roy Cooper
Lt. Governor: Chaz Beasley
State Auditor: Beth A. Wood
State Treasurer: Ronnie Chatterji
Agriculture Commissioner: Jenna Wadsworth
State Superintendent: Keith A. Sutton
N.C. Senate 48: Cristal Figueroa
N.C. Senate 49: Ben Scales
Buncombe Co. Commission 1: Nancy Nelson
Asheville City Council: Nicole Townsend
Asheville City Council: Kim Roney
Asheville City Council: Rich Lee

Paid for by NC State AFL-CIO and not endorsed by any candidate or candidate’s committee.

Western NC CLC slate for March 3, 2020